site_title
panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon
STRONA GŁÓWNA separator INFORMACJE separator aktualności
12-2019
PRESTIŻ ZAWODU GEODETY
MONIKA PISKORZ-JONIEC
Dnia 4 grudnia 2019 r. gościliśmy w naszej szkole Pana Wiktora Salamagę, który jest uprawnionym geodetą, członkiem Stowarzyszenia Geodetów Polskich, członkiem komisji kwalifikacyjnej ds. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii oraz prowadzi własną firmę geodezyjną. Pan Wiktor opowiedział m. in. o kierunkach rozwoju w geodezji i odpowiedzialności zawodowej. Zwrócił także uwagę na prestiż zawodu geodety. Przedstawił wady i zalety własnej działalności gospodarczej oraz w prosty sposób zaprezentował kalkulację przychodów i kosztów w firmie geodezyjnej. Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniu zadając wiele pytań naszemu gościowi. Jego cenne rady i wskazówki na pewno przydadzą się naszym uczniom w wyborze dalszej życiowej drogi.
GEST PAMIĘCI
JAN KUSIAK 3TI
„Pamięci dziewięciu walecznych poległych za ojczyznę w bitwie pod Okocimiem w listopadzie 1914” – taki napis widnieje na tablicy nagrobkowej, upamiętniającej ofiary bitwy pod Okocimiem, stoczonej 20 i 21 listopada 1914. Wojska austriackie starły się wówczas z wojskami rosyjskimi. Dwudniowe bombardowania zniszczyły niektóre części miasta oraz pozbawiły życia mieszkańców Brzeska. W bitwie pod Okocimiem poległo 9 żołnierzy: Kucy Antoni, Iwanyszyn Wasyl, Weber Franz, Prochaska Fried, Fedyk Michael, Steigel Max, Zarembecki Josef oraz Łopatka Gregor.

Ich mogiłę, znajdującą się w parku Goetza, co roku (od 2013) odwiedzają uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych nr 2 w Brzesku. W tym roku, razem z dr Anną Skoczek, udała się tam klasa 3 TI. Przed złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy młodzież, podzielona na grupy, posprzątała okolice pomnika oraz opuszczonych budynków. Hołd złożony poległym w walce przez uczniów technikum był gestem pamięci o tych, którzy walczyli o naszą ojczyznę i zginęli w jej obronie.
DOBRY FINAŁ
ELŻBIETA WOJNOWICZ
Zakończyła się ostatnia mobilność w ramach programu Erasmus+, projektu „Europejskie doświadczenia zawodowe szansą na lepszą przyszłość” 2018-1-PL01-KA102-04831.

Uczniowie (10 osób) klasy 3TBG, grupy budowlanej oraz 3bb (5 osób) monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie uczestnicząc w projekcie wyjechało na praktyki zawodowe do Niemiec do Lipska na 4 tygodnie. Chłopcy realizowali swoje ptaktyki w dużej firmie budowlanej Forβbohm&Shöne, z którą nasza szkoła od lat współpracuje i realizuje projekty unijne. Jest to chyba najlepsze świadectwo tego, że nasi uczniowie spisują się na medal za każdym razem.

W trakcie uroczystego wręczenia praktykantom certyfikatów prezes firmy M. Forβbohm dziekował praktykantom za rzetelną wiedzę oraz właściwe wykonywanie zadań praktyki, wzorową postawę, punktualność. Życzyłby sobie, aby uczniowie naszej szkoły przyjeżdzali częściej na praktyki do jego firmy, ponieważ każda grupa pozostawia po sobie miłe wspomnienia, dowody fachowej wiedzy w postaci efektów dobrze wykonanej pracy oraz każdego dnia ich postawa pokazuje wysoką kulturę osobistą.

Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się 15.11.2019 w siedzibie organizacji Europa Haus. Uczestniczyli w niej Preses Forβbohm&Shöne M. Forβbohm, dr M. Peter, dyrektor biura Europa Haus Christian Dietz.

Oto uczniowie, którzy uczestniczyli w praktyce zawodowej w Lipsku w Niemczech: H. Grocholski, P. Jagielski, E. Maślanka, H.Rędzina, D.Bychawski, N. Myszka, B.Kotra,P. Biernat, J.Zięba, K. Konieczny, J.Pałach, P.Kołdras, R.Kwaśny, D.Szewczyk, Sz. Dubiel.
SPOTKANIE RADY PROGRAMOWEJ
KRYSTIAN ZAMIATAŁA
Za nami trzecie spotkanie Rady Programowej – mamy kolejny patronat.

Spotkanie pod przewodnictwem Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych im. Bohaterów Westerplatte w Brzesku Jerzego Soski miało miejsce 20 listopada 2019 roku. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Rady Programowej reprezentujący lokalnych przedsiębiorców, uczelnie wyższe, placówki oświatowe oraz władze i instytucje samorządowe.

Pan Dyrektor Jerzy Soska po oficjalnym powitaniu Gości przedstawił najważniejsze zmiany, które nastąpiły w kształceniu zawodowym . Szczególną uwagę zwrócono na pojęcie stażu uczniowskiego i możliwości realizacji kształcenia zawodowego praktycznego przez uczniów w zakładach pracy oraz o obowiązku dokształcania i doskonalenia nauczycieli przedmiotów zawodowych.

BIESIADA PATRIOTYCZNA
ORGANIZATORZY
Jak co roku w listopadzie społeczność ZSTiB zebrała się na wspólne śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych.

W repertuarze znalazły się popularne i mniej znane utwory muzyczne, współczesne i dawne, powstałe w II Rzeczpospolitej, w okresie wojny i okupacji oraz współczesne skomponowane w czasach komunizmu i stanu wojennego. Śpiewane przez cywilów i żołnierzy zagrzewały do walki, podnosiły na duchu i nadawały marszowy krok oddziałom wojska. Oskar Kolberg- polski etnograf i kompozytor mówił „Naród który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”. Dlatego na Zielonce wybrzmiał po raz kolejny radosny śpiew dla wolnej Rzeczpospolitej!!!

W przygotowanie biesiady włączyła się klasa 1 TEp oraz sekcja muzyczna i akustyczna. Dziękujemy i zapraszamy za rok!